Snížení úrokové sazby mimo fixaci

V době kdy banky sahají na historická minima v úrokových sazbách je otázka refinancování hypotéky velmi častou otázkou. Vyplatí se snížení úrokové sazby mimo fixaci? Uvažujete o koupi nemovitosti nebo už jen hledáte financování na koupi již vybrané nemovitosti.

Snížení úrokové sazby mimo fixaci
Snížení úrokové sazby mimo fixaci

Rok 2015 přinesl historická minima v úrokových sazbách. Momentálně úrokové sazby se v bankách začínají na úrovni 1,8% bez podmínek cross-sell v bance, 1,69% pokud se rozhodnete využít i ostatní produkty banky.

Pokud jste si brali hypoteční úvěr s vyšší úrokovou sazbou, stojí za uvážení navštívit svou banku a zeptat se na možnosti snížení sazby.

Abyste měli představu kolik můžete ušetřit na splátce níže v tabulce si můžete porovnat výši měsíční splátky s konkrétní úrokovou sazbou. Počítal jsem se splatností 30 let.

Snížení sazby ve své bance mimo fixaci hypotéky. Je to vůbec možné?

Ano je. Neříkám, že se to může podařit vždy, ale minimálně to stojí za pokus. Jako bývalý bankéř vím jak funguje systém zevnitř banky a proto vám dám tip jak přimět svou banku, aby vám snížila úrokovou sazbu. Ještě předtím bych vám rád vysvětlil situaci z pohledu banky. Byly časy kdy se banky zaměřeny pouze na vyhledávání nových klientů, udržení stávající klienty nebylo pro banky prioritou číslo jedna. Doba se naštěstí změnila a udržení klienta v bance je momentálně z pohledu banky výhodnější a levnější než vyhledání nového klienta. Souvisí to is úrokovou sazbou, ale i celkovým nastavením. Existují tzv. půjčovatelé turisté, kteří vždy v době fixace jdou za lepšími podmínkami do jiné banky.

Největší banky již začaly s teorií udržení klienta za každou cenu, dokonce i poskytovatelé hypotečních specialisté a jednotlivé pobočky jsou odměňovány na základě odlivu klientů. Právě proto je nyní výborná šance na to, abyste navštívili svou banku a promluvili se o snížení sazby.

Jak ale přimět banku aby to udělala?

Mám reálnou zkušenost u svých klientů, se kterými jsme zkusili požádat banku o to, aby přehodnotila úrokovou sazbu i mimo fixace. Základem úspěchu je zájem o svou hypotéku. Proč to říkám? Za svou praxi jsem se setkal s mnoha klienty kteří si mysleli, že když vybavili hypotéku, nastěhovali se do nového bytu nebo domu, tím to celé končí. V první řadě tedy doporučuji zajímat se o svou hypotéku, celkově o své peníze, v konečném důsledku jste to vy kdo platí bance nemalé peníze. Navštivte svou banku a oznamte jim, že přemýšlíte nad tím, že odejdete z banky, protože máte vysokou úrokovou sazbu. Doporučuji setkat se s kompetentní osobou, nejlépe ředitelem pobočky.

Můj klient mě oslovil, s tím, že by rád refinancovala svůj úvěr, protože měl úrokovou sazbu 4,2%, a byl ochoten zaplatit i poplatek 4% což v jeho případě znamenalo 3200 €, jen aby měl nižší splátku. Zvolili jsme jiný plán. Já jsem mu připravil nabídky z jiných bank, s tím, že nejlepší nabídka vyšla s úrokovou sazbou 2,0% bez podmínky koupit si jiné produkty od banky, akorát banka chtěla mít aktivní využíván účet.

Klient sám s nabídkou přišel do své banky a byl rozhodnut odejít. Banka zareagovala přesně jak jsme počítali a jak jsme chtěli, jeho banka mu dorovnala úrokovou sazbu a tím pádem ušetřil na splátce 85 € a nemusel platit poplatek za předčasné splacení úvěru. 85 € měsíčně je 1020 € ročně a k nejbližší fixaci klient ušetří 3060 €.

Rada na závěr.

Viz své úvěrové smlouvy, pokud máte finančního poradce, nebo hypotéčního makléře poraďte se s ním, případně ho požádejte o proti nabídku z jiné banky. Zajímejte se o to, kde můžete ušetřit. Navštivte svou banku s žádostí o přehodnocení své úrokové sazby. Banka pokud si vás chce udržet, co bude chtít, vám vyhoví. Pokud vám i nedorovná úrokovou sazbu z jiné banky, určitě vám sazbu sníží. Tímto způsobem můžete ušetřit nemalé peníze na splátce. Stále sledujte jaká je současná hodnota vaší nemovitosti.